Eκπαιδευτική επίσκεψη στο “Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων”

Το τμήμα Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων της Γ τάξης του τομέα Υγείας, Πρόνοιας & Ευεξίας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο “Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων” και συμμετείχε ενεργά σε διαδραστικό πρόγραμμα ξενάγησης στους χώρους του. Η επίσκεψη είχε ως επίκεντρο τη γνωριμία και την εξοικείωση με τα μουσικά όργανα της ελληνικής λαϊκής μας παράδοσης και τη βιωματική εμπειρία του τρόπου παιξίματος τους. Μέσα από ομαδικά παιχνίδια, θεατρικές δράσεις και ακροάσεις από επαγγελματίες οργανοπαίχτες οι μαθητές και οι μαθήτριες καλλιέργησαν τις καλλιτεχνικές τους ικανότητες και εξάσκησαν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους. Στο τέλος δόθηκε ως δώρο αυτοσχέδιο μουσικό όργανο σε κάθε μαθητή προς αξιοποίηση εντός του εργαστηρίου της τάξης, με ανάλογες δραστηριότητες στα πλαίσια του μαθήματος Μουσικοκινητική Αγωγή.

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

Αγγελική Κατσαγάννη- Ειρήνη Παπαδήμα