Το σχολείο μας

Το σχολείο ιδρύθηκε το 1986 ως ΤΕΛ ΓΛΥΦΑΔΑΣ και στεγάστηκε ως φιλοξενούμενο στο κτίριο του 1ου ΓΕΛ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, με ειδικότητες ΣΧΕΔΙΑΣΤΩΝ ΕΡΓΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ και ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ.   Το σχολείο γρήγορα μεγάλωσε σε αριθμό μαθητών και οι εγκαταστάσεις που μας είχαν παραχωρηθεί ήταν εξαιρετικά ανεπαρκείς. Έτσι άρχισε ένας αγώνας καθηγητών και μαθητών που ζητούσαν την εγκατάσταση του σχολείου σε δικό του κτίριο με το δεδομένο ότι ήδη στο Δήμο μας υπήρχε κληροδότημα οικόπεδο με την παρατήρηση να χτιστεί σε αυτό μόνο κτίριο για Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση.   Ο δρόμος αυτός ήταν μακρύς και δύσκολος γιατί στο οικόπεδο αυτό οι «μνηστήρες» ήταν πολλοί. Έτσι, το 2000 το νέο διδακτήριο ήταν έτοιμο να δεχθεί το ΤΕΛ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, το 6ο ΓΕΛ και το ΙΕΚ ΓΛΥΦΑΔΑΣ. Στο ίδιο οικόπεδο κτίστηκαν το 2004 τα διδακτήρια του 6ου Γυμνασίου και του 6ου ΓΕΛ.   To 1999 προστέθηκε στο ΤΕΛ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ο τομέας ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ και το 2000 ο τομέας ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ. Το 2002 το ΤΕΛ ΓΛΥΦΑΔΑΣ μετατράπηκε σε ΤΕΕ. Το 2006 αποκτούμε τον τομέα των ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ και το σχολείο μετατρέπεται σε ΕΠΑΛ. Το 2008 προστίθεται ο τομέας ΥΓΕΙΑΣ & ΠΡΟΝΟΙΑΣ.   Έτσι, σήμερα λειτουργούμε με τους τομείς: Πληροφορικής, Εφαρμοσμένων Τεχνών, Οικονομίας & Διοίκησης, Δομικών Έργων, Ηλεκτρολογίας, Υγείας & Πρόνοιας.