Εφαρμοσμένων Τεχνών

Οι μαθητές και μαθήτριες που επιλέγουν τον Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών στη Β’ τάξη του Ημερησίου Π.ΕΠΑ.Λ. παρακολουθούν 23 ώρες μαθημάτων Τομέα και 12 ώρες μαθημάτων Γενικής Παιδείας ανά εβδομάδα. Στη συνέχεια, στη Γ’ τάξη του Ημερησίου Π.ΕΠΑ.Λ., αφού επιλέξουν μία από τις 6 Ειδικότητες που παρέχει ο Τομέας, παρακολουθούν 23 ώρες μαθημάτων Ειδικότητας.
Στο σχολείο μας στον Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών στη Γ’ τάξη των  Ημερησίων και Εσπερινών Π.ΕΠΑ.Λ., λειτουργεί η ειδικότητα: «Σχεδιασμού-Διακόσμησης Εσωτερικών Χώρων».

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. τ.B’ 4578/30.08.2022 τα μαθήματα Τομέα που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών στη Β’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

1Ελεύθερο Σχέδιο
2 Γραμμικό Σχέδιο
3 Ιστορία των Τεχνών και του Σχεδιασμού
4Στοιχεία Οπτικής Επικοινωνίας
5Μορφολογία και Τεχνική1Θ+3Ε (ΠΑ)
6Ψηφιακός Σχεδιασμός στις Δημιουργικές Βιομηχανίες
7Αειφορία στις Δημιουργικές Βιομηχανίες
8Εισαγωγή στις Ειδικότητες των Πολιτιστικών & Δημιουργικών Βιομηχανιών3Ε (ΠΑ)

Οι εργαστηριακές ώρες που διατίθενται για την Πρακτική Άσκηση (ΠΑ) μία (1) ημέρα της εβδομάδας και για έξι (6) ώρες αφορούν το εργαστηριακό μέρος του μαθήματος «Μορφολογία και Τεχνική» και το εργαστηριακό μάθημα «Εισαγωγή στις Ειδικότητες των Πολιτιστικών και Δημιουργικών Βιομηχανιών».

Γ ΤΑΞΗ

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 1426, τ.Β’, 26-4-2017 τα μαθήματα Ειδικότητας που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών στη Γ’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

Ειδικότητα: Σχεδιασμού – Διακόσμησης Εσωτερικών Χώρων

1.Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
2.Τεχνολογία Υλικών
3.Ελεύθερο Σχέδιο – Χρώμα
4.Ψηφιακή Σχεδίαση
5.Διακόσμηση Εσωτερικών Χώρων
6.Διακοσμητική Σύνθεση – Τρισδιάστατη Μακέτα
7.Αγγλικά Ειδικότητας

Θ: Θεωρία      Ε: Εργαστήριο      Σ: Σχέδιο

Γ’ ΤΑΞΗ Π.ΕΠΑΛ.

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. τ.B’ 5251/30.08.2023 τα μαθήματα Ειδικότητας που θα παρακολουθούν από το σχ. έτος 2024-25 οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών στη Γ’ τάξη του Ημερησίου Π.ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

Ειδικότητα: Σχεδιασμού – Διακόσμησης Εσωτερικών Χώρων

1Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
2Τεχνολογία Υλικών
3 Ψηφιακός Σχεδιασμός Χώρου
4 Αρχιτεκτονικός Σχεδιασμός Χώρου 4Ε (ΠΑ )
5Διακοσμητική Σύνθεση – Τρισδιάστατη Μακέτα1Θ+5Ε
6Αειφορικός – Βιοκλιματικός Σχεδιασμός Χώρου4Ε (ΠΑ 2Ε)
7Αγγλικά Ειδικότητας

Οι εργαστηριακές ώρες που διατίθενται για την Πρακτική Άσκηση (ΠΑ) μία (1) ημέρα της εβδομάδας και για έξι (6) ώρες αφορούν το εργαστηριακό μέρος των μαθημάτων «Αρχιτεκτονικός Σχεδιασμός Χώρου» και «Αειφορικός – Βιοκλιματικός Σχεδιασμός Χώρου».