Δομικών Έργων

Οι μαθητές και μαθήτριες που επιλέγουν τον Τομέα Δομικών έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού στη Β’ τάξη του Ημερησίου Π.ΕΠΑ.Λ. παρακολουθούν 23 ώρες μαθημάτων Τομέα και 12 ώρες μαθημάτων Γενικής Παιδείας ανά εβδομάδα. Στη συνέχεια, στη Γ’ τάξη του Ημερησίου Π.ΕΠΑ.Λ. παρακολουθούν 23 ώρες μαθημάτων Ειδικότητας.

Στο σχολείο μας στον Τομέα Δομικών έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού στη Γ’ τάξη Ημερησίων και Εσπερινών Π.ΕΠΑ.Λ. λειτουργεί  η ειδικότητα «Τεχνικός Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής».

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 4578, τ.Β’, 30-8-2022 τα μαθήματα Τομέα που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Δομικών Έργων Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού στη Β’ τάξη του Ημερησίου Π.ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

1Οικοδομικό και Τοπογραφικό Σχέδιο
2Τοπογραφία2Θ+2Ε (ΠΑ)
3Αρχές Γεωπληροφορικής και Χαρτογραφίας2Θ+2Ε (ΠΑ)
4Κτιριακά Έργα και Δομικά Υλικά2Θ+2Ε (ΠΑ)
5Εφαρμογές Ηλεκτρονικής Σχεδίασης στις Κατασκευές και την Τοπογραφία
6Βασικές Αρχές Πολεοδομίας
7Αγγλικά Τομέα

Οι εργαστηριακές ώρες που διατίθενται για την Πρακτική Άσκηση (ΠΑ) μία (1) ημέρα της εβδομάδας και για έξι (6) ώρες αφορούν το εργαστηριακό μέρος των μαθημάτων «Τοπογραφία», «Αρχές Γεωπληροφορικής και Χαρτογραφίας» και «Κτιριακά Έργα και Δομικά Υλικά».

Γ ΛΥΚΕΙΟΥ

Σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Φ.Ε.Κ. 1489/τ. Β’/26-5-2016, από το σχολικό έτος 2017-2018, στον Τομέα Δομικών έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού στη Γ’ τάξη των  Ημερησίων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ., προβλέπεται να λειτουργήσει  η ειδικότητα «Τεχνικός Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής».

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 1426, τ.Β’, 26-4-2017 τα μαθήματα Ειδικότητας που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Δομικών έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού στη Γ’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

Ειδικότητα: Τεχνικός Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής

1.Αρχιτεκτονικό Σχέδιο
2.Οικοδομική
3.Σχέδιο Πολιτικού Μηχανικού και ‘Εργων Υποδομής1Θ+2Ε
4.Εφαρμογές Γεωπληροφορικής στα Τεχνικά ‘Εργα
5.Οργάνωση Τεχνικών Έργων2Θ+2Ε
6.Σχέδιο Δομικών Έργων με χρήση Η/Υ II

Θ: Θεωρία      Ε: Εργαστήριο      Σ: Σχέδιο

Γ’ ΛΥΚΕΙΟΥ Π.ΕΠΑΛ.

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. Β 5251/30-8-2023 από το έτος 2024-25 τα μαθήματα Ειδικότητας που θα παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Δομικών έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού στη Γ’ τάξη του Ημερησίου Π.ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

Ειδικότητα: Τεχνικός Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής

1Αρχιτεκτονικό Σχέδιο
2Οικοδομική
3Σχέδιο Πολιτικού Μηχανικού και Έργων Υποδομής1Θ+2Ε (ΠΑ)
4 Εφαρμογές Γεωπληροφορικής στα Τεχνικά Έργα 3Ε
5Οργάνωση Τεχνικών Έργων 2Θ+2Ε (ΠΑ)
6 Ηλεκτρονική Σχεδίαση Δομικών Έργων 4Ε
7Δόμηση και Βιώσιμη Ανάπτυξη – Κλιματική Αλλαγή 2Ε (ΠΑ)
ΣΥΝΟΛΟ 23 ΩΡΕΣ

Οι εργαστηριακές ώρες που διατίθενται μία (1) ημέρα της εβδομάδας για την Πρακτική Άσκηση (ΠΑ) των έξι (6) ωρών αφορούν το εργαστηριακό μέρος των μαθημάτων «Σχέδιο Πολιτικού Μηχανικού και Έργων Υποδομής» (54 ώρες κατά μέσο όρο στο σύνολο του διδακτικού έτους), «Οργάνωση Τεχνικών Έργων» (54 ώρες κατά μέσο όρο στο σύνολο του διδακτικού έτους) και «Δόμηση και Βιώσιμη Ανάπτυξη – Κλιματική Αλλαγή» (54 ώρες κατά μέσο όρο  στο σύνολο του διδακτικού έτους).

Το σύνολο των ωρών για 27 ημέρες κατά μέσο όρο Πρακτικής Άσκησης σε ένα διδακτικό έτος (περίπου 27 εβδομάδων) είναι 162 ώρες.