ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΕΚΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος  «ARSINOE», με θέμα τη δημιουργία κλιματικά ανθεκτικών περιοχών, μέσω συστημικών λύσεων και καινοτομιών, για μαθητές/τριες που φοιτούν σε  τάξεις Γενικών Λυκείων και ΕΠΑ.Λ., καθώς και στις αντίστοιχες τάξεις των Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. και ΕΝ.Ε.ΕΓΥ.Λ., της ευρύτερης περιοχής των Αθηνών (Περιφερειακές Ενότητες Κεντρικού Τομέα, Βορείου Τομέα, Νοτίου Τομέα Αθηνών και Δυτικού Τομέα Αθηνών), οι μαθήτριες Τριανταφύλλου Ελένη και Πετροπούλου Ιουλία με την καθηγήτριά τους Δίκου Χριστίνα του τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών, εκπροσώπησαν το Π.ΕΠΑΛ Γλυφάδας στο τρίτο συνέδριο μαθητών/τριών για την κλιματική αλλαγή, που έλαβε χώρα στο αμφιθέατρο Άλκης Αργυριάδης, του κεντρικού κτιρίου Πανεπιστημίου Αθηνών, στις 25/04/2024. Οι μαθήτριες κατέθεσαν τις προτάσεις τους για τον μετριασμό και την προσαρμογή στην κλιματική αλλαγή, οι οποίες τέθηκαν σε διαβούλευση ενώπιον των 17 σχολείων της Αττικής, που συμμετείχαν στη διαβούλευση. Οι προτάσεις θα κατατεθούν στον Δήμο Αθηναίων, με την προσδοκία να πραγματοποιηθούν.