Οικονομίας-Διοίκησης

Οι μαθητές και μαθήτριες που επιλέγουν τον Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας στη Β’ τάξη του Ημερησίου Π.ΕΠΑ.Λ. παρακολουθούν 23 ώρες μαθημάτων Τομέα και 12 ώρες μαθημάτων Γενικής Παιδείας ανά εβδομάδα. Στη συνέχεια, στη Γ’ τάξη του Ημερησίου Π.ΕΠΑ.Λ., αφού επιλέξουν μία από τις 4 Ειδικότητες που παρέχει ο Τομέας, παρακολουθούν 23 ώρες μαθημάτων Ειδικότητας.
Στο σχολείο μας στον Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας στη Γ’ τάξη των  Ημερησίων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ., λειτουργούν οι εξής ειδικότητες:

• «Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων»
  • «Υπάλληλος Αποθήκης και Συστημάτων Εφοδιασμού»

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 4578 τ.Β’, 30-8-2022 τα μαθήματα Τομέα που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας στη Β’ τάξη του Ημερησίου Π.ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

Β’ Τάξη Π.ΕΠΑΛ.

1 Εισαγωγή στη Χρηματοοικονομική Λογιστική 3Θ+3Ε (ΠΑ)
2 Εισαγωγή στο Μάρκετινγκ 2Θ
3Θεωρία Τουρισμού και Εφαρμογές 1Θ+2Ε (ΠΑ)
4Εισαγωγή στην Εφοδιαστική (Logistics) 2Θ
5 Χρήση Η/Υ 1Ε+1Ε (ΠΑ)
6Κυκλική Οικονομία – Αειφορία και Βιώσιμη Ανάπτυξη 2Θ
7 Επιχειρηματικότητα και καινοτομία 2Θ
8 Οικονομικά Μαθηματικά και Στατιστική 2Θ
9Αγγλικά Τομέα 2Θ

Οι εργαστηριακές ώρες που διατίθενται για την Πρακτική Άσκηση (ΠΑ) μία (1) ημέρα της εβδομάδας και για έξι (6) ώρες αφορούν το εργαστηριακό μέρος των μαθημάτων «Εισαγωγή στη Χρηματοοικονομική Λογιστική», «Θεωρία Τουρισμού και Εφαρμογές» και «Χρήση Η/Υ».

Γ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΠΑΛ.

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 1426, τ.Β’, 26-4-2017 και το Φ.Ε.Κ. 2122, τ.Β’, 8-6-2018 τα μαθήματα Ειδικότητας που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας στη Γ’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

Ειδικότητα: Υπάλληλος Αποθήκης και Συστημάτων Εφοδιασμού

Ο   απόφοιτος  της ειδικότητας αυτής ασχολείται με την αποτελεσματική οργάνωση, το συντονισμό και τη διοίκηση της ροής των προϊόντων και πληροφοριών στην εφοδιαστική αλυσίδα. Οι απόφοιτοι έχουν την ευκαιρία να εργαστούν σε Εταιρείες Προμηθειών, Ναυτιλιακές Επιχειρήσεις, Εμπορικές Εταιρείες, Αλυσίδες Καταστημάτων, Μεταφορικές Εταιρείες, ως Ελεύθεροι επαγγελματίες.

1.Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
2.Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης
3.Οργάνωση και Διαχείριση Αποθηκών3Θ+2Ε
4.Οργάνωση και Διαχείριση Μεταφορών2Θ+2Ε
5.Εφαρμογές Εφοδιαστικής (Logistics)3Θ+3Ε
6.Λογιστικές Εφαρμογές

Ειδικότητα: Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων

Ο απόφοιτος της ειδικότητας αυτής αποκτά γνώσεις και δεξιότητες ώστε να μπορεί να απασχοληθεί κυρίως σε τουριστικά συγκροτήματα, ξενοδοχειακές μονάδες, κάμπινγκ, κατασκηνώσεις, τουριστικά γραφεία.

1.Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
2.Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης
3.Οργάνωση και Λειτουργία Τουριστικών Επιχειρήσεων2Θ+2Ε
4.Οργάνωση και Λειτουργία Ξενοδοχειακών Επιχειρήσεων2Θ+2Ε
5.Γεωγραφία Τουρισμού
6.Εφαρμογές στον Τουρισμό
7.Αγγλικά Ειδικότητας
8.Γαλλικά ή Γερμανικά ή Ιταλικά ή Ισπανικά

Γ’ Τάξη Π.ΕΠΑΛ.

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. Β 5251/30-8-2023 τα μαθήματα Ειδικότητας που θα παρακολουθούν από το σχ. έτος 2024-25 οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας στη Γ’ τάξη του Ημερησίου Π.ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

Ειδικότητα: Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων

1Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
2Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης 3Θ
3Οργάνωση και Λειτουργία Τουριστικών Επιχειρήσεων2Θ+2Ε
4Οργάνωση και Λειτουργία Ξενοδοχειακών Επιχειρήσεων2Θ+2Ε
5Γεωγραφία Τουρισμού 2Ε
6Τουριστικό Μάρκετινγκ -Εξυπηρέτηση Πελατών2Θ+1Ε
7Αγγλικά Ειδικότητας 2Θ
8Γαλλικά ή Γερμανικά ή Ιταλικά ή Ισπανικά
ΣΥΝΟΛΟ 23 ΩΡΕΣ

Για την εφαρμογή της Πρακτικής Άσκησης (ΠΑ) για μία (1) ημέρα της εβδομάδας προτείνεται η πραγματοποίηση έξι (6) εργαστηριακών ωρών, οι οποίες θα επιλέγονται από τη σχολική μονάδα από το σύνολο των εργαστηριακών ωρών της ειδικότητας.

Ειδικότητα: Υπάλληλος Αποθήκης και Συστημάτων Εφοδιασμού

1 Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
2 Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης 3Θ
3 Οργάνωση και Διαχείριση Αποθηκών 3Θ+2Ε