Πληροφορικής

Οι μαθητές και μαθήτριες που επιλέγουν τον Τομέα Πληροφορικής στη Β’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. παρακολουθούν 23 ώρες μαθημάτων Τομέα και 12 ώρες μαθημάτων Γενικής Παιδείας ανά εβδομάδα. Στη συνέχεια, στη Γ’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ., αφού επιλέξουν μία από τις 2 Ειδικότητες που παρέχει ο Τομέας, παρακολουθούν 23 ώρες μαθημάτων Ειδικότητας.
Στο σχολείο μας, στον Τομέα Πληροφορικής στη Γ’ τάξη των  Ημερησίων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ., λειτουργεί η ειδικότητα: «Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής»

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 4578, τ.Β’, 30-08-2022 τα μαθήματα Τομέα που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Πληροφορικής στη Β’ τάξη του Ημερησίου Π.ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

ΤΟΜΕΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

1Αρχές Προγραμματισμού Υπολογιστών 1Θ+3Ε
2Υλικό και Δίκτυα Υπολογιστών2Θ+2Ε
3Βασικά Θέματα Πληροφορικής2Θ+2 (ΠΑ)
4 Λειτουργικά Συστήματα και Ασφάλεια Πληροφοριακών Συστημάτων1Θ+2Ε
5Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Ιστοτόπων2Ε+2 (ΠΑ)
6 Τεχνικά Θέματα Πωλήσεων και Προδιαγραφών Υλικού και Λογισμικού1Θ+2 (ΠΑ)
7Αγγλικά Τομέα

Θ : Θεωρία Ε : Εργαστήριο

Οι εργαστηριακές ώρες που διατίθενται για την Πρακτική Άσκηση (ΠΑ) μία (1) ημέρα της εβδομάδας και για έξι (6) ώρες αφορούν το εργαστηριακό μέρος των μαθημάτων «Βασικά Θέματα Πληροφορικής» και «Τεχνικά Θέματα Πωλήσεων και Προδιαγραφών Υλικού και Λογισμικού» και το εργαστηριακό μάθημα «Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Ιστοτόπων».

Γ’ Τάξη ΕΠΑΛ.

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 1426, τ.Β’, 26-4-2017, όπως τροποποιήθηκε με το Φ.Ε.Κ. 2072, τ.Β’, 15-6-2017 τα μαθήματα Ειδικότητας που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Πληροφορικής στη Γ’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

Ειδικότητα: Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

1.Προγραμματισμός Υπολογιστών
2.Δίκτυα Υπολογιστών
3.Προγραμματισμός Υπολογιστών (Εργαστήριο)
4.Δίκτυα Υπολογιστών (Εργαστήριο)
5.Πληροφοριακά Συστήματα σε Επιχειρήσεις και Οργανισμούς
6.Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων και Εφαρμογές τους στο Διαδίκτυο
7.Ειδικά Θέματα στον Προγραμματισμό Υπολογιστών
8.Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Διαδικτυακών Εφαρμογών

Γ’ Τάξη Π.ΕΠΑΛ.

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. Β 5251/30-8-2023 τα μαθήματα Ειδικότητας που θα παρακολουθούν από το σχ. έτος 2024-25 οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Πληροφορικής στη Γ’ τάξη του Ημερησίου Π.ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ:   ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

1 Προγραμματισμός Υπολογιστών
2 Δίκτυα Υπολογιστών 3Θ
3Προγραμματισμός Υπολογιστών(Εργαστήριο) 2Ε
4Δίκτυα Υπολογιστών (Εργαστήριο)
5Πληροφοριακά Συστήματα σε Επιχειρήσεις και Οργανισμούς
6Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων και Εφαρμογές τους στο Διαδίκτυο2Ε+2ΠΑ
7Ειδικά Θέματα στον Προγραμματισμό Υπολογιστών2Ε+2ΠΑ
8Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Διαδικτυακών Εφαρμογών1Ε+2ΠΑ

Οι εργαστηριακές ώρες που διατίθενται για την Πρακτική Άσκηση (ΠΑ) μία (1) ημέρα της εβδομάδας και για έξι (6) ώρες αφορούν τα μαθήματα «Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων και Εφαρμογές τους στο Διαδίκτυο», «Ειδικά Θέματα στον Προγραμματισμό Υπολογιστών» και «Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Διαδικτυακών Εφαρμογών».

Οι Ώρες των μαθημάτων που έχουν σημανθεί με ΠΑ υλοποιούνται σε επιχειρήσεις – φορείς – οργανισμούς – ιδρύματα που λειτουργούν έχοντας ενσωματώσει στις εργασίες/δραστηριότητές τους όλους ή κάποιους από τους τομείς του γνωστικού αντικειμένου της Πληροφορικής.  Οι συνολικές ώρες είναι 162=27*6 (όπου 27 οι εβδομάδες μαθημάτων και 6 οι διδακτικές εργαστηριακές ώρες που υλοποιούνται με Πρακτική Άσκηση).