Μενού Κλείσιμο

Προετοιμασία για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολικό έτος 2024-2025

Ενόψει της προετοιμασίας της λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για την υποβολή των ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής των μαθητών/τριών στην Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη Π.ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2024-2025:

Θα πρέπει να γίνει έλεγχος ορθότητας  των στοιχείων που έχουν καταχωριστεί στο πληροφοριακό σύστημα myschool, ώστε να αποφευχθούν τυχόν προβλήματα.

• Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί στον έλεγχο των στοιχείων των κηδεμόνων (Κηδεμόνας E-eggrafes),
  • στην ακριβή ημερομηνία γέννησης του/της μαθητή/τριας
  • και στη διεύθυνση της κατοικίας του/της (οδός, αριθμός, δήμος, ταχυδρομικός κώδικας).

Για το σκοπό αυτό , θα πρέπει να αποσταλούν στη σχολική μας μονάδα άμεσα τα δύο (2) υποδείγματα  Υπεύθυνων Δηλώσεων, που επισυνάπτονται σε μορφή αρχείου pdf.

(Πληροφορίες επιπλέον ως προς την διευκόλυνση των χρηστών για την έκδοση υπεύθυνων δηλώσεων στον  σύνδεσμο:)

ΠΡΟΣΟΧΗ:

• Τα στοιχεία των κηδεμόνων των μαθητών/τριών, όπου χρειάζεται, σύμφωνα με την υπεύθυνη δήλωση των κηδεμόνων {π.χ. οι λατινικοί χαρακτήρες στο ΠΣ taxisnet θα πρέπει να συμφωνούν με τα αντίστοιχα στοιχεία στην καρτέλα «Κηδεμόνας E-eggrafes»
  • Οι συγκεκριμένες Υ.Δ. θα πρέπει να συμπληρωθούν και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες, εφόσον υπάρχουν, και εν συνεχεία και οι δύο Υ.Δ. να επιστραφούν στη σχολική μονάδα έως τις 22-04-2024, είτε με γνήσιο της υπογραφής είτε μέσω Gov.gr.
  • Επισημαίνεται ότι στις δύο Υ.Δ. θα πρέπει να ταυτίζεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.

Να επιστήσουμε την προσοχή ότι η  παραπάνω διαδικασία αφορά ΜΟΝΟ την προετοιμασία της διαδικασίας της  e-eggrafes.

Για την εγγραφή μαθητών θα ενημερωθείτε με νεότερο μήνυμα.

Για την καλύτερη ενημέρωση των μαθητών επισυνάπτονται:

1. Εγκύκλιος με Αρ. Πρωτ. : 35099/ΓΔ4

(Σχετ. : α) Η υπό στοιχεία 79942/ΓΔ4/21-5-2019 ΥΑ (Β΄ 2005), όπως ισχύει, β) το άρθρο 1 της υπό στοιχεία 1614/Υ1/08-01-2020 ΚΥΑ (Β΄8))

2. Επιστολή προς τους γονείς από  τη Γενική Διεύθυνση Σπουδών Π.Ε. και Δ.Ε. του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.

3. Υπεύθυνες Δηλώσεις

Δήλωση Α