Ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού από το Δήμο Γλυφαδας

Την Κυριακή 21 Απριλίου θα πραγματοποιηθεί

από τον Δήμο Γλυφάδας,

Ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού

για τους γονείς και μαθητές

Γ ΄Γυμνασίου, Α΄, Β΄, Γ΄ Λυκείου & ΕΠΑΛ

Στο Διασχολικό Κέντρο Γλυφάδας.

Στα πλαίσια της δράσης του Δήμου Γλυφάδας, που ξεκίνησε για τη διενέργεια δωρεάν τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού horizon στους μαθητές των σχολείων του Δήμου  Γλυφάδας θα πραγματοποιηθούν δύο εκδηλώσεις στο Διασχολικό Κέντρο Γλυφάδας :

11:00-14:00 : για τους γονείς και τους μαθητές Α΄, Β΄, Γ΄ Λυκείου & ΕΠΑΛ

17:00- 20:00 : για τους γονείς και τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου

Στις εκδηλώσεις θα αναλυθούν  ευρύτερες θεματικές ενότητες :

·        Η νοοτροπία της ανάπτυξης

·        Κίνητρα για να πετύχω τους στόχους μου

·        Πώς οργανώνω σωστά τον χρόνο μου

·        Πώς επιλέγω σχολή και επάγγελμα

·        Αναλυτική παρουσίαση Πανεπιστημίων

·        Παγίδες στο Μηχανογραφικό

·        Πως μπορώ να βελτιωθώ μέσα στο Πανεπιστήμιο

·        Soft skills και Αγορά Εργασίας

·        ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ;

✔️ Εισηγητές της εκδήλωσης θα είναι:

👉  Ο κ Σπύρος Μιχαλούλης, Ο κ. Σπύρος Μιχαλούλης (Spyros Michaloulis), Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού MSc. και Ιδρυτής της Εταιρείας «Orientum Σύμβουλοι Σταδιοδρομίας». Από το 2006 και έπειτα, συγγράφει μαζί με την ερευνητική του ομάδα, το βιβλίο «ΠΑΜΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ», που εκδίδεται κάθε χρόνο.

👉Ο κ.  Θοδωρής Θεοτόκης, Σύμβουλος Σπουδών  και μέλος της επιστημονικής και συγγραφικής ομάδας του βιβλίου «ΠΑΜΕ.. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ», που εκδίδεται κάθε χρόνο.

EmojiΓονείς και μαθητές που συμμετέχουν στη διενέργεια του τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού θα παραλάβουν έντυπη συνοπτική αναφορά των αποτελεσμάτων τους και θα παρακολουθήσουν παρουσίαση-επεξήγηση που θα τους βοηθήσει  να τα κατανοήσουν και να τα αξιοποιήσουν στη διαδικασία λήψης των αποφάσεών τους.

ΣΑΣ ΥΠΕΥΝΘΥΜΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12 ΑΠΡΙΛΙΟΥ & ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΤΩΝ ΤΕΣΤ Η ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Η εκδήλωση είναι ανοιχτή σε όλους τους γονείς μαθητές Λυκείου και Γ΄ Γυμνασίου αλλά και σε καθηγητές που επιθυμούν να ενημερωθούν για θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού.

Σας περιμένουμε…