ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Μαθητές της Γ’ τάξης, ειδικοτήτων Βοηθών Νοσηλευτών και Δομικών, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Νοσοκομείο Ασκληπιείο Βούλας, όπου έγινε ενημέρωση για λειτουργία ,τη δομή του Νοσοκομείου και τις ειδικότητες που λειτουργούν στο Νοσοκομείο. Μας έγινε ξενάγηση στα τμήματα Φυσικοθεραπείας, Εργοθεραπείας, Λιθοτριψίας και στα ανακαινισμένα Εξωτερικά Ιατρεία και οι Δομικοί είδαν από κοντά τις νέες κτιριακές κατασκευές που βρίσκονται σε εξέλιξη.

Στις 20/11/2023 οι μαθητές της Γ’ τάξης Βοηθών Νοσηλευτών, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο υπερσύγχρονο Ειδικό Οφθαλμολογικό Νοσοκομείο ATHENS EYE HOSPITAL, ξεναγήθηκαν στους χώρους , ενημερώθηκαν για σύγχρονες τεχνικές αντιμετώπισης οφθαλμολογικών περιστατικών και εντυπωσιάστηκαν από τις εγκαταστάσεις και τον εξοπλισμό του Νοσοκομείου.

Στις 14/12/2023, οι μαθητές της Γ’ τάξης Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων και Νοσηλευτών, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Εταιρεία Προστασίας Σπαστικών “ΠΟΡΤΑ ΑΝΟΙΧΤΗ” και παρακολούθησαν την Χριστουγεννιάτικη παράσταση των παιδιών.Οι μαθητές μας ενθουσιάστηκαν από την προσπάθεια και το αποτέλεσμα που είδαν και συγκινήθηκαν, αποκομίζοντας σπουδαίο μάθημα ζωής.

Στις 25/1/2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας, μετά από δική μας πρόσκληση, ομάδα εθελοντών από το ΕΟΔΠΕΑ “ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΔΑΣΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΗΣ δήμου ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ- ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ”, με συντονιστή τον κ. Σ. Ρουσσόπουλο και την κ. Ε. Αλβανίδου, όπου επιμόρφωσαν τους καθηγητές στις ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ, ειδικότερα στην αντιμετώπιση επιληπτικής κρίσης, πνιγμονής, περιποίηση τραύματος , ΚΑΡΠΑ κ.α. κάνοντας και πρακτική εξάσκηση με την καθοδήγησή τους , έτσι ώστε να είναι ικανοί να αντιμετωπίσουν σε περίπτωση ανάγκης τέτοια περιστατικά. Τους ευχαριστούμε θερμά.

Στις 12/2/2024 οι μαθητές της Γ’ τάξης Βοηθών Νοσηλευτών επισκέφτηκαν για δεύτερη φορά την “ΠΟΡΤΑ ΑΝΟΙΧΤΗ” , όπου είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τους χώρους-τμήματα, που φιλοξενούνται και απασχολούνται οι ωφελούμενοι καθώς επίσης να συμμετέχουν στις δράσεις τους και να επικοινωνήσουν μαζί τους, αποκτώντας υψηλού βαθμού ενσυναίσθηση και γνήσιο ενδιαφέρον, στοιχεία απαραίτητα στον τομέα που ανήκουμε!