Εκπαιδευτικές επισκέψεις τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών

Επίσκεψη στα Γενικά Αρχεία του Κράτους

Την Πέμπτη 22Φεβρουαρίου, μαθητές και μαθήτριες του τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών της Β΄ τάξης του σχολείου μας, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην κεντρική υπηρεσία των Γενικών Αρχείων του Κράτους (ΓΑΚ), στα πλαίσια του μαθήματος «Εισαγωγή στις ειδικότητες των πολιτιστικών και δημιουργικών βιομηχανιών». Οι μαθητές/μαθήτριες ενημερώθηκαν για την ιστορία και τη λειτουργία των ΓΑΚ, ξεναγήθηκαν στο αναγνωστήριο καθώς και στους χώρους έκθεσης, φύλαξης και συντήρησης του αρχειακού υλικού. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Γ. Γκλαβίνα, αν. προϊστάμενο του τμήματος προβολής, επικοινωνίας και εκπαιδευτικών προγραμμάτων, καθώς και όλο το προσωπικό της κεντρικής υπηρεσίας των ΓΑΚ, για τη φιλοξενία.

Επίσκεψη στο Ίδρυμα Βασίλη & Ελίζας Γουλανδρή

Μαθητές και μαθήτριες της ειδικότητας Σχεδιασμού-Διακόσμησης Εσωτερικών Χώρων,της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Βασίλη & Ελίζας Γουλανδρή,την Τετάρτη 06 Μαρτίου2024.Μέσα από τη διαδραστική ξενάγηση που παρακολούθησαν, οι μαθητές/μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν έργα της μόνιμης συλλογής, από τη μοντέρνα και σύγχρονη τέχνη, καθώς και από τη νεότερη και σύγχρονη ελληνική τέχνη. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος «Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης»