Εκπαιδευτικές επισκέψεις Β’ και Γ’ τάξης Ηλεκτρολόγων

ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΩΤΑΕΡΙΟΥ: Την Πέμπτη 21-12-2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ΄ τάξης Ηλεκτρολόγων του ΕΠΑ.Λ. Γλυφάδας στο Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου, στο Γκάζι. Πρόκειται για το καλύτερα σωζόμενο επισκέψιμο εργοστάσιο φωταερίου στην Ευρώπη και αποτελεί χαρακτηριστικό δείγμα βιομηχανικής αρχιτεκτονικής του 19ου αι. και του 20ου αι. Οι άνθρωποι του μουσείου, οι οποίοι συντηρούν με μεγάλη επιτυχία τον χώρο, προχώρησαν σε λεπτομερή παρουσίαση της εξέλιξης του εργοστασίου στην πορεία του χρόνου. Η επίσκεψη εμπλουτίσθηκε με 3D προβολές, σε συνδυασμό με ιστορικά και ηχητικά τεκμήρια καθώς και αντίστοιχο οπτικοακουστικό υλικό.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ : Την Τετάρτη 13-3-2024 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη της Β΄ τάξης Ηλεκτρολόγων του Π.ΕΠΑ.Λ. Γλυφάδας στο Μουσείο Πληροφορικής, στο Μοσχάτο. Πρόκειται για έναν πολύ καλά οργανωμένο χώρο, όπου αναβιώνει η (σύντομη) ιστορία των ηλεκτρονικών υπολογιστών. Οι μαθητές ήταν σε θέση να παρακολουθήσουν την εξέλιξη από τους πρώτους γιγάντιους σε μέγεθος ηλεκτρονικούς υπολογιστές της δεκαετίας του 1940, έως τα σημερινά κινητά τηλέφωνα. Οι άνθρωποι του μουσείου, με πολύ παραστατικό τρόπο παρουσίασαν τις καινοτομίες που συνέβαλλαν σε αυτή την εξέλιξη με την επίδειξη δεκάδων προσωπικών υπολογιστών (PC), έτσι όπως αυτοί διαμορφώνονταν χρόνο με τον χρόνο. Στο τέλος οι μαθητές είχαν χρόνο να δοκιμάσουν πρακτικά τη λειτουργία αυτών των παλαιών μηχανημάτων με τα αντίστοιχα γραφικά της εκάστοτε εποχής. Η εμπειρία ξεπέρασε τις προσδοκίες όλων μας.