Αρχική Εκπαιδευτικό Υλικό
Εκπαιδευτικό Υλικό
Παιχνίδια με το gamemaker PDF Εκτύπωση

Εδώ μπορείτε να κατεβάσετε παιχνίδια που έφτιαξαν οι μαθητές της Γ' τάξης του τομέα Πληροφορικής στα πλαίσια του μαθήματος

Εφαρμογές Πολυμέσων με χρήση του λογισμικού Gamemaker. Απολαύστε τα!!

Δημιουργοί: Ομάδα μαθητών του ΕΠΑΛ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

Download :

Υλικό Υπολογιστών PDF Εκτύπωση

Το ηλεκτρονικό αυτό βιβλίο αναφέρεται στο Υλικό Υπολογιστών. Προσεγγίζει τον υπολογιστή από την δομική του πλευρά. Δηλαδή από ποια τμήματα αποτελείται, τι λειτουργία επιτελεί το καθένα και πώς συνδέονται αυτά μεταξύ τους. Πιο συγκεκριμένα μπορεί ο μαθητής να καταλάβει από ποιες δομικές μονάδες αποτελείται, πως συνδέονται μεταξύ τους και τι λειτουργία επιτελούν.

Δημιουργός: Ψιάχος Χρήστος & Ομάδα Μαθητών του ΕΠΑ.Λ. Γλυφάδας.

Απαιτούμενο λογισμικό: HTML Executable Viewer.

Download:  yliko_ypol.zip

Εγώ ρατσιστής!! PDF Εκτύπωση

Κόμικ της Ευρωπαϊκής Ένωσης που προτίθεται να καταπολεμήσει τις διακρίσεις που στηρίζονται στο φύλο, τη φυλετική ή εθνοτική καταγωγή, τη θρησκεία και τις πεποιθήσεις, την αναπηρία, την ηλικία ή τον γενετήσιο προσανατολισμό. Το φυλλάδιο αυτό, που απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς και τους νέους, περιλαμβάνει στιγμιότυπα και χρήσιμα ντοκουμέντα, για να παροτρύνει τον προβληματισμό και τη συζήτηση σχετικά με το ρατσισμό. Το κόμικ αυτό εκδίδεται στις ακόλουθες επίσημες γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης: ισπανικά, δανικά, γερμανικά, ελληνικά, αγγλικά, γαλλικά, ιταλικά, ολλανδικά, πορτογαλικά, φινλανδικά και σουηδικά.

Δημιουργία: Υπηρεσία Επισήμων Εκδόσεων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, Λουξεμβούργο.

Απαιτούμενο λογισμικό: Adobe Reader

Download:  ratsismos.zip

Κανόνες Συμπεριφοράς... PDF Εκτύπωση

Σύντομος οδηγός με δεκαοκτώ κανόνες συμπεριφοράς καθημερινής επικοινωνίας με άτομα με αναπηρία. Το κείμενο αποτελεί μετάφραση από τα αγγλικά της αντίστοιχης έκδοσης της Κροατικής Συνομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρία.

Δημιουργία: Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας, Γενική Γραμματεία Ενημέρωσης

Απαιτούμενο λογισμικό: Acrobat Reader

Download:  kanones_symperiforas.pdf

Θέματα Παγκύπριων Εξετάσεων PDF Εκτύπωση

Θέματα και λύσεις Παγκύπριων Εξετάσεων Μαΐου - Ιουνίου 2006, 2007 και 2008, όπως έχουν δημοσιευθεί από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου.

Απαιτούμενο λογισμικό: Acrobat Reader

Σύνδεσμος:  ΘΕΜΑΤΑ