Αρχική Δραστηριότητες Ανακύκλωση και Χαμόγελο του Παιδιού
Ανακύκλωση και Χαμόγελο του Παιδιού PDF Εκτύπωση

Ανάπτυξη δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Το Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο «Χαρίστε χαμόγελο στο περιβάλλον - Χαρίστε χαμόγελο στα παιδιά - Προστασία του Περιβάλλοντος - Ενεργή συμμετοχή στην Ανακύκλωση»  ιδρύθηκε στις 13 Νοεμβρίου 2008 με απόφαση του ΥΠΕΠΘ και με την αρωγή και συνεργασία της εθελοντικής οργάνωσης "Το Χαμόγελο του Παιδιού", με σκοπό την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας σε θέματα ανακύκλωσης.

Το πρόγραμμα στοχεύει να προσεγγίσει με επιστημονικό, διδακτικό και παιδαγωγικό τρόπο θέματα προστασίας του περιβάλλοντος ενώ ταυτόχρονα επιδιώκει να ενθαρρύνει μαθητές και εκπαιδευτικούς στη γόνιμη ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών.

Το σχολείο μας είναι ένα από τα σχολεία στα οποία το πρόγραμμα θα εφαρμοστεί πιλοτικά για τα σχολικά έτη 2008-2009, 2009-2010 και 2010-2011. Για το σχολικό έτος 2008-2009 θα συμμετάσχουν 250 σχολεία από το Νομό Αττικής, Αθήνα και Πειραιά, ενώ το επόμενο σχολικό έτος θα συμμετέχουν και σχολεία των Νομών Αρκαδίας, Άρτας, Αχαΐας, Βοιωτίας, Θεσσαλονίκης, Δράμας, Έβρου, Ηρακλείου, Θεσπρωτίας, Ιωαννίνων, Καβάλας, Καρδίτσας, Λασιθίου, Ξάνθης, Ροδόπης, Πρεβέζης, Χανίων, Ρεθύμνου.

Για τα σχολεία που θα συμμετάσχουν στο εν λόγω πρόγραμμα οι προβλεπόμενες δράσεις είναι:

• Δωρεάν τοποθέτηση ειδικών κάδων στα σχολεία, ξεχωριστών ανά ανακυκλώσιμο υλικό, όπως χαρτί, αλουμίνιο, πλαστικό, με πρόβλεψη και για άλλα ανακυκλώσιμα υλικά που θα εγκρίνει η Συντονιστική Επιτροπή
  • Τακτική συλλογή - αποκομιδή των ανακυκλώσιμων υλικών, εντός 5 εργάσιμων ημερών από την τηλεφωνική ενημέρωση της αρμόδιας εταιρείας εκ μέρους της σχολικής μονάδας
  • Ενημερωτικές επισκέψεις στα σχολεία από στελέχη του συλλόγου «Το Χαμόγελο του Παιδιού», σε συνεργασία με τους Υπευθύνους Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης των κατά τόπους Διευθύνσεων
  • Παρακολούθηση του ?ταξιδιού? των ανακυκλώσιμων υλικών και της συνολικής επεξεργασίας τους στις εγκαταστάσεις εργοστασίου που ασχολείται αποκλειστικά με τη διαχείριση απορριμμάτων
  • Βράβευση, ανά σχολικό έτος, του σχολείου που θα συγκεντρώσει τη μεγαλύτερη ποσότητα ανακυκλώσιμων υλικών, αναλογικά με το μαθητικό δυναμικό του. Το σχολείο αυτό θα λαμβάνει τον τιμητικό τίτλο «Πρότυπο Σχολείο Περιβαλλοντικής Δράσης», για το συγκεκριμένο σχολικό έτος. Το εν λόγω σχολείο θα επιβραβευθεί με εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αγρόκτημα του συλλόγου «Το Χαμόγελο του Παιδιού», στην Κέρκυρα.